Poniższe informacje i opinie o książkach dotyczą tylko najnowszej twórczości autora, tj. z okresu ostatnich 10 lat. Poprzednie publikacje dostępne w bibliotekach.

PROZA Diament    Koniobójca    Pisarz i karawany    Stokrotka    Odwyk    Wielkie Nic    Beri-Beri    Martwy Blues    Hazard    Domy Przewlekłej Miłości    Stokrotka i demony    Zapach kobiety    Moje cholerne 20 lat    Narcyz    Taniec borderline    Cholerne 21    Kraina szczęśliwości    Chwasty    Zamknięci    Obojętne   
POEZJA BUNTUJĘ SIĘ W TWOICH USTACH    SAMOTNOŚĆ WCIĄŻ SZALEJE    MUSZĘ CIĘ WYCHŁOSTAĆ    KOBIETA, MĘŻCZYZNA, ŚWIECZKA   
Proza

NAJNOWSZE KSIĄZKI 2014

Zamknięci
zamknieci.jpg
Tomek, Artur i Aleksander - przedstawiciele trzypokoleniowej rodziny, których poznajemy w przełomowych momentach ich życia, to bohaterowie kolejnej znakomitej powieści psychologicznej Jana Pawła Krasnodębskiego. Nastoletni Tomek przeżywa niepokoje dorastania, inicjację seksualną, jego ojciec Artur czterdziestoparolatek - kryzys wieku średniego, przepracowanie, kłopoty małżeńskie, przygody erotyczne, a dziadek Aleksander przebywający w Domu Radosnej Jesieni nie może odnaleźć się w tym absurdalnym świecie i poddać dziwnym regulaminom. Jak zakończy się próba ratowania dziadka przez jego syna i wnuka? Czy powrót do wspólnego życia pod jednym dachem okaże się możliwy? Jak zakończy się ich podróż do domu?


Obojętne
Obojetne.jpg
Grupa przyjaciół, przed wyjazdem do pracy w Niemczech, spędza wakacje w Bieszczadach. Nie wszystko jest tak, jak sobie wyobrażali.

Są młodzi i mają rowery. To ważne, bo to rower - a nie samochód - pozwala na nawiązanie bezpośredniego kontaktu i z drugim człowiekiem, i z przyrodą. Rower daje wolność od stresów i frustracji. Rowerzysta po zejściu z roweru staje się pieszym, który ma, o dziwo, więcej siły, by wyciągnąć coś z życia i nie dać się beznadziei. Są tysiące sytuacji beznadziejnych, wręcz na granicy rozpaczy, ale tę wielką beznadzieję bohater powieści zwalcza maleńkimi nadziejami, jak udany karkołomny zjazd rowerem z góry, czy rąbaniem drzewa do kuchni, by przyjaciołom było ciepło i by mogli napić się gorącej herbaty. Wokół oszałamiająca bieszczadzka przyroda pozwalająca się zdystansować od problemów własnych i od problemów tworzonych przez ludzi małych i duchem, i skamieniałym sercem. Ta przyroda daje wyciszenie, które później potrzebne jest w groźnym i hałaśliwym mieście. To wszystko jest w powieści Jana Pawła Krasnodębskiego, która też jest - chyba - ostatnim przypomnieniem tamtych Bieszczad; tamtych naszych Dzikich Pól. Zachęcam do przeczytania tej realistycznej powieści.
Marek KołakowskiKSIĄZKI WYDANE 2012

Cholerne 21
Moje_Cholerne.jpg
Kompulsywne opisywanie rzeczywistości i poszukiwanie tożsamości przeplatane z dążeniem do realizacji pragnień oraz trudnościami w kontaktach - ból bohatera dzienników Jana Pawła Krasnodebskiego czuje się niemal fizycznie. Na pewno wielu czytelników odnajdzie w tych zapiskach coś z siebie. To nie tylko świadectwo niezwykłej wrażliwości i przenikliwości, ale również dowód na to, że mimo upływu lat czy przemian politycznych i kulturalnych problemy młodych ludzi wciąż pozostają takie same.
Oliwia Betcher


Kraina szczęśliwości
Moje_Cholerne.jpg
Powieść o wyborach dokonywanych w młodzieńczym i dorosłym życiu. O pragnieniach i wyrzutach wobec siebie. Upadaniu i podnoszeniu się. O odwiecznej walce dobra ze złem i cieniutkiej granicy między nimi...


Chwasty
Moje_Cholerne.jpg
Autor z typową dla siebie precyzją i autentycznością opisuje studium neurotycznej osobowości. Bohaterka powieści jest dręczona koszmarami. Nie tylko sennymi, ale również tymi z przeszłości i ukrytymi w najgłębszych warstwach podświadomości. Do czego doprowadzi jazda na tej przeklętej karuzeli zdarzeń? To każdy powinien odkryć sam czytając tę poruszającą książkę.
Oliwia Betcher
KSIĄŻKI WYDANE 2010

Moje cholerne 20 lat
Moje_Cholerne.jpg
Książka porusza problemy buntu młodości, lęku przed światem, zagrożeń, tęsknoty za prawdziwą miłością...

Są to bardzo osobiste dzienniki Autora pisane w wieku 20 lat, opracowane przez Marka Kołakowskiego.


Narcyz
Narcyz.jpg
Marcin Krzywda, zapatrzony w siebie dwudziestolatek, opuszcza dom, dziewczynę, jedzie przed siebie do tajemniczego uzdrowiska, gdzie pragnie popełnić samobójstwo...Przez przypadek mieszka w apartamencie umierającego fizyka pracującego nad ostatnią książką. Ich wzajemny kontakt wyzwala w chłopcu nieznane pokłady wrażliwości. Czy zrozumie reguły, którymi kieruje się świat?


Taniec borderline
Taniec_borderline.jpg
Powieść przedstawia członków wielopokoleniowej rodziny o chwiejnej emocjonalnie osobowości i pokazuje ich "życie na huśtawce". Punktem zwrotnym jest wypadek, w wyniku którego ojciec rodziny dostaje zawału. Do chorego zjeżdżają się dzieci i bliscy, a następnie wspólnie próbują zamieszkać w domu, którzy starzy rodzice niespodziewanie odziedziczyli. Czy wspólny dom okaże się terapią dla wszystkich?


KSIĄŻKI WYDANE W 2009

Stokrotka i demony
Stokrotka i Demony.jpg
Kolejna książka Jana Pawła Krasnodębskiego jest kontynuacją wcześniejszej jego powieści pt. "Stokrotka". Tytułowa bohaterka pojawia się po kilkunastu latach jako terapeutka w ośrodku zwalczania uzależnień. Była narkomanka, a teraz psycholog, ma pod opieką grupę osób, które zmagają się ze swoją pokręconą psychiką i różnego typu nałogami. Każda z tych osób ma za sobą dramatyczne przeżycia i każda w inny sposób podchodzi do terapii. Gdy jedna z nich demaskuje dawne grzechy Stokrotki i kwestionuje jej wiarygodność jako terapeutki, demony przeszłości powracają. Uruchamia to ciąg zdarzeń, które burzą całe dotychczasowe życie bohaterki powieści.

Zapach kobiety
Zapach kobiety.jpg
Jest to ksiązka o miłości do książki i o jej wielkiej magii. Składam hołd jedynej przyjażni z najwcześniejszych lat pacholęcych pełnych nieporozumień i bólu, lat młodzieńczych, gdy była zrozumieniem moich buntów, latom dojrzałym, gdy mogłem już z większym spokojem oddawać się temu, co kocham najbardziej: tajemnicom, które skrywa papier, zapachy farby, kleju, magia druku, wieloznaczność okładki. Leżę z ksiązką otwartą na mojej twarzy, świata obecnego nie ma, pojawiają się światy dawne, dawne zapachy, dawne tejemnice. Wchłaniam tę Prawdę całym sobą...
Jest to tez opowieść o tajemnych fluidach kobiet, tej niezbadanej mistyce, której jedno tchnienie zdolne jest uratować życie lub zrozumieć i pogodzić się z tym, że za moment nadejdzie koniec, łagodne przejście...

KSIĄŻKI WYDANE W 2007

DIAMENT
Diament
Szesnastoletni Damian Diament, licealista o skomplikowanej osobowości, niezwykłej wrażliwości i wyobraźni, wpada w rozstrój nerwowy. Nie umie się odnaleźć w otaczającej go rzeczywistości, przeżywa rozmaite lęki, osaczają go fobie, dręczą obsesyjne myśli i wyobrażenia o czymś strasznym, nieodwracalnym. Cierpienia psychiczne chłopca stara się uleczyć psycholog-psychiatra, jednak jego zabiegi okazują się bezskuteczne. Po nagiej śmierci ojca chłopak zamyka się w wirtualnej krainie i świat realny przestaje go obchodzić. Pochłaniają go gry komputerowe, zatapia się w cyberprzestrzeni, rozmawia z wirtualnymi stworami, buduje wirtualne podziemne schronisko, które nazywa Schroniskiem Park.

Świat wirtualny jest jednak niebezpieczny: jeden z kolegów Damiana po wielu godzinach gier komputerowych dostaje padaczki i jest sparaliżowany. Damian również mdleje z wyczerpania, trafia do szpitala psychiatrycznego, ale dzięki pomocy dziewczyny usiłuje wrócić do świata rzeczywistego. Nie jest to łatwe, bo cyberprzestrzeń wciąż go nęci. Kiedy jednak stwierdza, że komputer nie przyjmuje jego hasła, ucieka przed siebie i dokonuje radykalnych zmian w swoim życiu.


KONIOBÓJCA
Koniobójca
Nowa powieść Jana Pawła Krasnodębskiego ukazuje dziwną, surrealistyczną krainę, po której miota się główny bohater, prezes komitetu wyborczego partii Widmo, Stefan Stilnoks. Postanawia on pewnego dnia przejąć władzę w spragnionej alternatywnych rządów ojczyźnie. Staje się narzędziem gry, którą toczą między sobą jego współpracownicy, zdradzieckie wielbicielki, europejska arystokracja i agenci obcych wywiadów.

Powieść pełna jest absurdalnych scen i zaskakujących zdarzeń, które dzieją się na granicy rzeczywistości. Posługując się groteską, Krasnodębski oddaje pełen paradoksów aktualny klimat polityczny Polski. Tworzy gorzki obraz kraju, w którym toczy się swoisty ping-pong między różnymi siłami, prowokując nas jednocześnie do pytania, kto faktycznie jest owym tytułowym koniobójcą.


PISARZ I KARAWANY
Pisarz i Karawany
historia jedenastoletniego chłopca przeżywającego udręki w szkole i w domu. Po latach tenże młodzian staje się bogatym przedsiębiorcą pogrzebowym. Znienacka zostaje pisarzem.... Druga część ksiązki pełna groteski.Wypowiedzi o "Pisarz i karawany"

"Jan Paweł Krasnodębski, rzecznik przegranych, wątpiących i wiecznie cierpiących, od lat zwierza się nam, opisując koleje swojej ucieczki od zmór go prześladujących, jednocześnie zmorami tymi zaludniając świat czytającego. W jego poezji czy powieści człowiek nie żyje w PRL-u albo IV RP. Człowiek ten żyje w piekle uczuć i emocji pętających go od zawsze i myśli nieproszonych. Bohater jego twórczości nie tkwi w układzie (podobnie jak autor), nie szanuje etykiety centrów kultury, nie tuła się za chlebem ani nie marzy o wyspach mórz południowych. Bohater jego książek (i sam autor) opisuje wszelkie niedoskonałości ludzi (i swoje) ...Ten człowiek jest zawiedziony i ułomy, ale ani mu się śni ukrywać swoje "wstrętne wnętrze", bowiem jest to bohater wielce niezależny. Po znakomitych - choć wielce kontrowersyjnych - powieściach: Jestem, Jestem (2) i Strachu na Wróble Jan Paweł Krasnodębski ugruntowuje w sposób ostateczny swoją pozycję "piewcy niezależności" książką, którą właśnie trzymasz w dłoni Czytelniku."

Marek Kołakowski


W tej dziwnej książce, która jako całość działa na nas refleksyjną, lecz gorzką groteską, tak bardzo w stylu poprzednich książek autora, znalazły się jednak fragmenty, gdy pisarz pochyla się nad bohaterem z niespotykaną przedtem u niego czułością i zrozumieniem gdy pisze o trudzie bycia Jedenastoletnim człowieczkiem". Jakby uchyliły się na chwilę drzwi do jakiejś jego nieznanej strony - poważnej i lirycznej.

Małgorzata GołąbekSTOKROTKA
wydanie 1 i 2   wydanie 3 zmienione   wydanie 4
powieść o roku życia 15-letniej dziewczyny, wpadającej w uzależnienie od narkotyków.


Wypowiedzi krytyków o "Stokrotce"

Jan Paweł Krasnodębski jest pisarzem obecnym w polskiej literaturze od ponad dwudziestu lat, pisarzem niezwykle wyczulonym na przemiany obyczajowe zachodzące w naszej rzeczywistości i rodzące się w niej konflikty. Zawsze nadaje swoim obserwacjom skuteczny artystycznie wyraz. Tak jest również z powieścią najnowszą - to przejmujące wyznanie dziewczyny-narkomanki, która stopniowo pogrąża się w nałogu, walczy z nim, łudzi się, że potrafi się wyrwać i znów pogrąża się w otchłani. Nie znam w polskiej literaturze tak dramatycznego opisu tego procesu. Były książki dokumentalne ("Pamiętnik narkomanki" Barbary Rosiek),były próby pogodzenia zapisu dokumentalnego z fabularnym ("Gady" Mirosława Sokołowskiego), nie było w pełni udanej kreacji artystycznej, która w naturalny sposób, operując skrótem i innymi środkami właściwymi prozie artystycznej pokazywałaby dramat człowieka zniewolonego przez nałóg. Zwłaszcza człowieka młodego. Krasnodębski na szczęście nie napisał powieści jawnie edukacyjnej czy potępiającej wprost tych, którzy popadli w nałóg, pokazał to, co dzieje się w świadomości narkomana - pokazał piekło, pokazał demony, które wyzwalają się w umyśle, pokazał przemiany zachodzące w psychice. I zostawił czytelnika sam na sam z tym przerażającym obrazem, by wnioski - przecież oczywiste - wyciągnął samodzielnie. "Stokrotka" to bardzo ważna z powodów społecznych i niezwykle udana pod względem artystycznym powieść.

Leszek Bugajski
Warszawa


(...) książka napisana żywo i interesująco porusza problemy niezwykle ważne w dzisiejszym świecie: osuwania się w narkomanię i tkwienia w niebezpiecznym, a jak kuszącym dla nastolatków świecie protestu przeciw zastanym normom i dającej poczucie złudnej mocy walki z nimi. Książka ma też ukryte walory dydaktyczne, gdyż jednocześnie wyraźnie ujawnia błędy wychowawcze pokolenia matek i ojców, niezrozumienie i brak autentycznego kontaktu młodych ludzi ze światem dorosłych, a przede wszystkim ich samotność i ogromną potrzebę uczucia i akceptacji.

Państwowy Instytut Wydawniczy
Kierownik Redakcji Literatury Polskiej
Dobrosława Pańkowska
ODWYK
zdjęcie okładkizdjęcie okładki
powieść o cierpieniu człowieka zrywającego z nałogiem alkoholowym i uzależnieniem od leków.


WIELKIE NIC
zdjęcie okładki
powieść o dorastającym chłopcu wychowywanym przez ojca, o problemach wieku dojrzewania, konflikcie pokoleń.


BERI - BERI
zdjęcie okładki
akcja powieści rozgrywa się w Polsce, w listopadzie 1990r. Opowieść o niemożności życia w kraju, do którego straciło się zaufanie i niemożności zerwania więzów łączących z tym krajem.MARTWY BLUES
zdjęcie okładkizdjęcie okładki
opowieść o dramatycznej walce mężczyzny o życie młodej dziewczyny "zatrutej śmiercią", o męce samotności i trudnościach wspólnoty. W retrospekcjach autor przedstawia swoją młodość, okres artystycznej bohemy wrocławskiej początku lat siedemdziesiątych.
STRACH NA WRÓBLE
zdjęcie okładki
to bardzo konrowersyjna książka. O sobie i przeciwko sobie. O innych - i przeciwko nim. Szydercze (ale i oskarżycielskie) pióro Jana Pawła Krasnodębskiego nikogo nie oszczędza: jest tak samo ostre wobec siebie, osób bliskich, jak i tych, z którymi pisarz zetknął się w ostatnim czasie (krytyków, decydentów od kultury, itd.) (...)                Marian Kisiel
HAZARD
zdjęcie okładki
studium człowieka w każdej dekadzie życia (od starca po dziecko), w tym osobiste refleksje autora.


Domy Przewlekłej Miłości
zdjęcie okładkizdjęcie okładki
bohater powieści - 40-letni, uzależniony od hazardu psycholog - próbuje odbudować swoje życie. Dręczony zmorami przeszłości mężczyzna widzi nadzieję na ratunek dla siebie w związku z ukochaną z lat szkolnych. Gdy szanse na szczęśliwe życie stają się realne, do głosy dochodzą dawne lęki i zagrożenia.

  Ta książka to wielka podróż bohaterów w głąb siebie. Podróż do ukrytej w podświadomości krainy dzieciństwa, gdzie zamiast zapachów i kolorów jest śmiertelna zabawa, która nigdy sie nie kończy, i nikomu niepotrzebne połamane, zniszczone zabawki.
  To podróż w poszukiwaniu utraconego ciepła - jak mówi główny bohater. W poszukiwaniu zalęknionej, małej Dory - dziewczynki z przeszłości - którą trzeba tylko przytulić, pokochać i uwierzyć, iż warto zdobyć sie na wysiłek jakim jest życie.
  To opowieść o odwiecznej walce człowieka ze swoimi lękami i słabościami. O pięknych sekundach i pełnych bólu i rozczarowań godzinach.

Agnieszka Górka - Janikowska
PoezjaBUNTUJĘ SIĘ W TWOICH USTACH
zdjęcie okładki
SAMOTNOŚĆ WCIĄŻ SZALEJE
zdjęcie okładki
MUSZĘ CIĘ WYCHŁOSTAĆ
zdjęcie okładki
To liryka zawarta w terapeutyczno-gestaltowskim dekalogu, w którym trzeba być w pełni, mieć prawo nie chcieć, kochać, być kochanym i móc prosić o pomoc.


uniesiony, przeniesiony
zgubiony i odnaleziony
przytulony
wreszcie czuję, że oddycham
wreszcie wiem, że oddychać
już nie muszę.
                   ("Samotność wcišż szaleje")

ZAKLĘCIA KRASNODĘBSKIEGO :
Wiersze miłosne Krasnodębskiego są "afrodyzjakami". Porażają swoim erotyzmem i wywołują u czytelnika pragnienie spełnienia. "Afrodyzjakiem" może być jedynie wiersz-zaklęcie i te wiersze formułowane są jak zaklęcia. Trudno pisać zaklęcia. Wiersz-zaklęcie wymaga doskonałości i pełni, a ta pełnia winna być pełnią "księżycową" - o jednej stronie widzialnej i o jednej niewidzialnej.

To są chyba najbardziej osobiste tomiki poetyckie Krasnodębskiego. Bardzo konkretne są kobiety, do których zwrócone są wiersze, a które jakby same ofiarowały te wiersze autorowi. Borges mówi: "Możemy dawać tylko to, co już daliśmy". Obecność w tej poezji tak wielu poznanych przez autora osób oznacza ten okres w życiu, kiedy osiąga się zgodę z innymi, kiedy czas buntu już minął, kiedy zrealizowała się istota nas samych. I stąd w wielu wierszach egzystencjalny, melancholijny dystans.

Bowiem obok erotyków są w tych tomach przejmujące wiersze o przemijaniu, o śmierci. Niekiedy cień przemijania nakrywa także wiersz miłosny. Jest tu więc także zaklinanie przemijania, zaklinanie śmierci. Czytając te wiersze mam wrażenie, że sama dusza Przemijania przysłuchuje się zaklinaniom... i na chwilę zwalnia.

JANUSZ STYCZEŃ ("Wieczór Wrocławia", 23-25.VI.1995.)
"Buntuję się w Twoich ustach"
"Samotność wciąż szaleje"


KOBIETA, MĘŻCZYZNA, ŚWIECZKA
zdjęcie okładki
tomik wierszy przedstawiający dwa obrazy świata - męski i kobiecy.